
Bloczki fundamentowe z betonu, prefabrykaty do budowy fundamentów, murów oporowych i ogrodzeń
Betonowy bloczek fundamentowy
Betonowe bloczki fundamentowe służą do wykonywania ścian fundamentowych budynków mieszkalnych, gospodarczych i przemysłowych jak również murów oporowych, podmurówek ogrodzeń, ścian garaży i budynków gospodarczych. Oferowane bloczki fundamentowe OLBET wyprodukowane są przy użyciu technologią wibroprasowania. Do produkcji wykorzystuje się cement portlandzki oraz frakcjonowane kruszywo otoczakowe.
Dzięki wykorzystaniu technologii wibroprasowania betonowe bloczki fundamentowe cechuje dobry stosunek jakości do ceny. Mur wykonany z betonowych bloczków fundamentowych jest rozwiązaniem relatywnie tanim a przy tym wykazującym dobrą trwałość.
Jako spoinę bloczków stosuje się zaprawę cementowo-piaskową a murowanie wykonuje na pełną spoinę. Ściana uzyskana tą technologią jest łatwa do otynkowania czy pokrycia warstwą hydroizolacyjną.
Cechy wyrobu
- stabilne wymiary
- niska nasiąkliwość
- duża wytrzymałość >= 15 MPa
Wyrób dopuszczony do obrotu i powszechnego stosowania w budownictwie, oznakowany znakiem CE.
Dokument odniesienia: PN-EN 771-3:2011
Zastosowanie
Bloczek betonowy można stosować jako element konstrukcyjny w budownictwie ogólnym, a w szczególności w:
- Budownictwie jednorodzinnym
- Budownictwie użyteczności publicznej
- Budownictwie innych obiektów m.in. garaże, przechowalnie
Właściwości
Wymiary: 38x12x24 cm
Waga: 24 kg
Ilość na palecie: 60 szt
Zużycie:
- 8 szt/m² przy szerokości ściany 12 cm
- 21 szt/m² przy szerokości ściany 24 cm
- 32 szt/m² przy szerokości ściany 38 cm
Wykonanie ścian
Bloczki betonowe układamy na zakładkę na płycie lub ławie fundamentowej. Istotna jest płaskość powierzchni ławy lub płyty fundamentowej. W przypadku nierówności pierwszą warstwę pustaków należy ułożyć na zaprawie cementowej wyrównującej powierzchnię. Bloczki betonowe układamy na zakładkę z przesunięciem względem poprzedniej warstwy. Szczególnie w narożnikach i załamaniach ścian należy zwrócić uwagę na zachowanie określonego przewiązania. Takie rozmieszczenie elementów zapewnia równomierne rozłożenie obciążeń pionowych, działających na mur. Murujemy z zastosowaniem spoin pełnych, a co ważne z zachowaniem zalecanej grubości spoin – poziomych 1-1,5 cm i pionowych 1-2 cm. Do murowania stosujemy zaprawę cementową klasy M3, M5 lub M8.
Transport i magazynowanie
Palety można składować pionowo do dwóch palet z bloczkami w warunkach magazynów, składów oraz na utwardzonych placach budowy. Palety transportować można tylko w jednej warstwie. Zalecany rozładunek wózkami widłowymi o dźwigiem przy użyciu zawiesi nie niszczących bloczków w trakcie rozładunku.